Positiivne psühholoogia

Ma alustasin märtsis täiendõpet TÜ Psühholoogia Instituudis ja selle nädala materjale uurides, taipasin nii tugevalt, millega ma siin aastaid olen enesele teadvustamata tegelenud, just kui olen loonud retriite, personaalseid nõustamisi ja erinevaid sündmuseid.

Klassikalises psühholoogias on selle kohta termin – Positiivne psühholoogia, mis keskendub inimeste annetele ja potentisaalile. Kui ma kunagi keskkooli lõpetasin, ütlesin, et mind tõmbab kaks valdkonda ja lähen õppima kas õigust või psühholoogiat. Alustasin tolkorral õigusteadusest ja viimased, üle 15 aasta olen lisaks õppinud psühholoogiat, küll läbi erinevate harude ja jõudnud otsapidi teadusliku psühholoogiani. Äärmiselt põnev on näha, kuidas teaduslikus psühholoogias on samade asjade kohta terminid ja struktuurid, mida eelnevalt läbi teiste valdkondade olen omandanud.

Aga…. Sellest minu sisemisest kirest ja sellest, mida ja kuhu ma inimesi juhendan…. Selle nimi on positiivne psühholoogia, mis keskendub inimese tugevustele ja annetele ning kuidas neid kasutada rõõmu, õnne ja täidetud elu saavutamiseks.
Inimese anded on loomulikud võimed või oskused, mida tal on juba sündides või mida ta on elu jooksul arendanud. Need võivad hõlmata loovust, empaatiavõimet, julgust, intelligentsust, oskust suhelda ja palju muud.

Positiivne psühholoogia julgustab inimesi oma annetele keskenduma ning neid arendama ja kasutama, et saavutada elus edu ja rahulolu. Selles lähenemises on oluline ka see, et inimene keskendub positiivsele, mitte ainult oma puudustele või probleemidele. Positiivne psühholoogia võib aidata inimestel leida tähendust ja eesmärki elus, tugevdada suhteid teistega ning parandada oma füüsilist ja vaimset tervist.
Seega on igaühel meist võimeid ja oskusi, mida saame arendada ja kasutada oma elu rikastamiseks ning positiivsete kogemuste ja emotsioonide saavutamiseks. Oluline on keskenduda oma annetele ja tugevustele ning neid kasutada, et saavutada oma eesmärgid ja tunda end õnnelikuna ja täidetuna.
Seega, see ei ole võltspositiivsus vaid PÄRISELT oma annete ja erilisuste üles leidmine, keskendumine ning selles elamine. See ei tähenda et elus ei ole probleeme või väljakutseid, kuid elades enda annetega ja erilisusega kontaktis, muutub ellusuhtumine ja hoiak, mis mõjutab omakorda tervet elu.
Kas Sina tead, mis on sinu erilisus, anded ja tugevused?
Oled need kaardistanud ja elad selle järgi? või otsid endas vigu, puudusi ja rahulolematust ning keskendud nendele?
Elu on nautimiseks ja elamiseks unikaalselt endana
PS! See, et Human Design on eriti hea süstemaatiline abiline, leidmaks üles enda anded ja potentsiaali – selle üle on mul topelt hea meel, et see on minuni jõudnud ja seeläbi saan inimesi rohkem neid endid ehedemalt kirjeldada.